cze 21, 2021
Kategoria:: BLOG LEAN MANUFACTURING

Kolebką tego systemu zarządzania jest Japonia. To właśnie tam opracowano sposoby, które mają rozprawić się z szeroko pojmowanym marnotrawstwem w przedsiębiorstwie. W środowisku firmowym mamy do czynienia z bardzo różnymi rodzajami marnotrawstwa, a brak wiedzy na ten temat może trwale zablokować wzrost naszej działalności.

Podstawowe informacje o Lean Manufacturing

Część marnotrawstwa wiąże się po prostu z nadprodukcją. Jeśli niewłaściwie zaplanujemy kolejność działań oraz błędnie określimy ramy czasowe na konkretne partie produkcji, zapasy zwiększają się, a przepływy materiałów mogą ulec zablokowaniu.

Marnotrawstwo może wynikać również z wad produktu. Gdy system kontroli zawodzi, w procesie produkcyjnym powstaje wybrakowane dobro, niespełniające określonych standardów. Problemem mogą być również nieoptymalnie zaplanowane procesy. Zamiast skrócić poszczególne etapy produkcji, w takich przedsiębiorstwach pracownicy wykonują zbędne działania. Marnotrawstwo może wynikać również z wad produktu. Gdy system kontroli zawodzi, w procesie produkcyjnym powstaje wybrakowane dobro, niespełniające określonych standardów. Problemem mogą być również nieoptymalnie zaplanowane procesy. Zamiast skrócić poszczególne etapy produkcji, w takich przedsiębiorstwach pracownicy wykonują zbędne działania.

Jak walczyć z marnotrawstwem, czyli narzędzia stosowane w Lean Manufacturing

Żeby wyeliminować wcześniej wspomniane problemy, należy gruntownie przeanalizować wszystkie aspekty działalności przedsiębiorstwa. Nie należy pomijać takich kroków, jak analiza stanowiska pracy. Profesjonalnych narzędzi używa się też do wykrywania problemów w używanej infrastrukturze, maszynach oraz w sposobach działania. Samodzielne zweryfikowanie działalności firmy pod tymi kątami nie jest łatwe, ale z pomocą przychodzą tu specjalistyczne szkolenia Lean Manufacturing.

Jakie efekty przynosi szkolenie z Lean Manufacturing?

Wdrożenie Lean Manufacturing pozwala:

  • zapobiegać błędom
  • produkować dokładnie tyle, ile potrzebujemy
  • produkować na czas
  • właściwie zorganizować stanowisko pracy
  • odpowiednio rozmieścić magazyny
  • opracować skuteczne standardy postępowania z przestarzałym sprzętem
  • w pełni wykorzystać potencjał zatrudnionych osób przez dostosowanie zlecanej pracy do możliwości załogi
  • utrzymać ciągłość pracy na atrakcyjnym poziomie

 

Najbliższe szkolenia

facebook