wrz 29, 2020
Kategoria:: BLOG LEAN MANUFACTURING

Lean Manufacturing w produkcji odnosi się to strategii, które mają służyć bardziej ekonomicznemu gospodarowaniu posiadanymi zasobami. Konstruowanie procesu w oparciu o takie zasady sprawia, że realizację danej wielkości produkcji wykonać w czasie krótszym czasie niż standardowo.

Dlaczego warto zainwestować w szkolenie Lean Manufacturing?

Aby zdać sobie sprawę z wagi tej filozofii, trzeba uświadomić sobie, że zgodnie z szacunkami większość maszyn stosowanych w produkcji jest wykorzystywana w 35-60 procentach. Te dane mogą wydawać się bardzo pesymistyczne, a dla niektórych nawet przesadzone, póki nie doprecyzuje się przyczyn takiej sytuacji. Przeważnie bowiem wynikają one z nieefektywnej organizacji. Trudno znaleźć zakład produkcyjny, który na tym polu nie mógłby wprowadzić pozytywnych zmian. Błędy, takie jak delegowanie zatrudnionych osób do czynności, które w rzeczywistości marnotrawią ich czas, można albo całkowicie zlikwidować, albo znacznie ograniczyć ich negatywne konsekwencje. Właśnie temu służą profesjonalne szkolenia Lean Manufacturing.

Przede wszystkim podczas takiego szkolenia biznesowego uczestnicy uczą się, jak rozpoznawać i likwidować źródła wcześniej wspomnianego marnotrawstwa. Działanie według utartych schematów, przyzwyczajenia oraz brak wiedzy o innych skutecznych praktykach, sprawiają, że przedsiębiorcy trudno jest samodzielnie podnieść produktywność. Często dopiero bodziec z zewnątrz jest w stanie zmienić tę sytuację. Takim bodźcem może być wiedza ekspercka oraz profesjonalne przeprowadzenie przedsiębiorcy przez proces wdrażania usprawnień typu Lean Manufacturing. Szkolenie pozwala nabyć realne, praktyczne umiejętności rozpoznawania i likwidowania zbędnych działań. W specjalistyczny sposób przygotuje kadrę do usuwania barier i podnoszenia produktywności. W efekcie:

  • ryzyko popełniania błędów się zmniejszy;
  • przedsiębiorstwo będzie mogło wprowadzić realne usprawnienia i szybko przekonać się, jakie korzyści w praktyce przynosi Lean Manufacturing;
  • pracownicy będą wiedzieli, jakie działania podjąć, żeby skrócić czas transformacji surowca w gotowy wyrób;
  • możliwe stanie się uwolnienie powierzchni pod produkcję oraz zredukowanie zapasów w toku produkcji.

Czy samo szkolenie biznesowe wystarczy?

Fachowa, ekspercka wiedza jest niezbędna, żeby zrobić pierwszy krok w celu zwiększenia wydajności w zakładzie. Profesjonalne firmy, oprócz szkoleń biznesowych z Lean Manufacturingu oferują również wsparcie we wprowadzaniu zmian w firmie. Consulting polega w tym przypadku m.in. na realizacji audytów, pozwalających wykryć, w jakich obszarach warto wprowadzać usprawnienia. Klienci takich firm mogą też liczyć na precyzyjne określenie przyczyn konkretnych problemów. Aby wdrażanie narzędzi i technik narzędzi Lean Manufacturingu zakończyło się sukcesem, przeprowadza się też specjalne symulacje, dzięki którym można określić efektywność proponowanych rozwiązań.

Lean Manufacturing może być kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa, co pokazują przykłady największych światowych koncernów. Aby tak się jednak stało, do usprawnień należy podejść w sposób kompleksowy i przeprowadzać je z pomocą fachowców.

Najbliższe szkolenia

facebook